دانلود پایان نامه

عاید بیشتر این مصرف‌کنندگان تیره بخت شده بود بدنی خرد شده و توهماتی طولانی مدت بود.
در این بین سوداگران مرگ طبق معمول آرام ننشسته و بهترین راه درآمد حاصل از آن را مردمان ساده کشورهای جهان سومی دانستند. در کشور ما بین دانشجویان و گروهی از جوانانی که آرزوهای غیرممکن در سر داشتند استقبال شدیدی از این ماده شد که متأسفانه به مرگ بیشتر آن‌ها در اوّلین یا دوّمین مصرف انجامید. این گرد را هم می‌شود به صورت مشامی مصرف کرد و هم می‌توان آن را در شراب حل کرد و خورد که فرد پس از مصرف در عالم خیال به بلندی‌ها می‌رفت و احساس می‌کرد مانند فرشته‌ها بال درآورده و ناگهان به پرواز درمی‌آید که خودتان حتماً می‌توانید حدس بزنید چه اتفاقی برای آن فرد بخت‌برگشته خواهد افتاد. این ماده به سرعت بازار مصرف و خرید و فروش خود را از دست داد.
تسبیح:
امروزه ماده جدید روانگردان دیگری بنام تسبیح وارد ایران شده است. این ماده جدید همان آمفتامین است که پایه اولیه برای ساخت شیشه محسوب می‌گردد. این ماده مخلوطی از آمفتامین با شیشه و چند اسید خطرناک دیگر است که به صورت تسبیح درآمده است و شیوه استعمال آن به صورت تدخینی و دهانی می‌باشد و عوارض آن مانند سکته مغزی، کاهش شدید نور چشم و از بین رفتن حس چشایی می‌باشد.
شیشه:
در بین مواد روانگردان، شیشه بسیار پرمصرف است که به اسم‌های آیس، کریستال هم می‌باشد. این ماده در برخی حالات به شکل خرده شیشه و یا تکه‌های یخی می‌باشد. مهم‌ترین ترکیب این ماده روانگردان آمفتامین است که در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان یک داروی موثر در رفع افسردگی سربازانی که مشغول جنگ بودند و فرصت استراحت نداشتند برای بالا بردن سطح انرژی از این ماده استفاده می‌کرده‌اند. شیشه به صورت تدخینی یا کشیدنی استعمال می‌شود که برای استفاده آن از پایپ شیشه‌ای استفاده می‌شود.
معمولاً کسانی که شیشه استفاده می‌کنند تا 72 ساعت نمی‌خوابند و رفتارهای بی‌پروا از حالت نئشگی ماده محسوب می‌شود و سپس با از بین رفتن اثر این ماده در بدن شخص مصرف کننده طوری احساس کوفتگی می‌کند که ممکن است تا 48 ساعت یا دو شبانه‌روز به صورت پیوسته خواب باشد و پس از بیداری سردردهای شدید، بی‌قراری، لرزش و حرکات غیرارادی در او به وجود آید. شیشه بعد از 6 ماه اختلال شدید در عملکرد دریچه پروستات و دفع ادرار و اسپرم، باعث آسیب‌های شدید کبدی و جوش‌های صورت و ایجاد عفونت در دستگاه گوارش (مخصوصاً روده‌ها)، کوچک شدن بیضه‌ها در مردها و تضعیف قوای جنسی می‌گردد.
قرص پزو:
این قرص محرکی بسیار قوی است و می‌توان آن را جدیدترین محرک تولید شده در جهان دانست. این قرص تولید داروسازان کشور تایلند است. قرصی است بیضی شکل و تقریباً سبز رنگ که تأثیر و نئشگی آن دقیقاً مثل شیشه است، این قاچاقچیان پس از استقبال شدیدی که مصرف‌کنندگان مواد آمفتامینی و متامفتامینی از شیشه کردند حالا قرصی را تولید کرده‌اند که همان تأثیر شیشه را داراست و از سال 2009 میلادی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفته است با این تفاوت که هنوز به کشورهای دیگر قاچاق نمی‌شود و فقط در مجالس شبانه‌ای که در خیابان‌ها وجود دارند فروخته می‌شود آن هم نه به صورت قرص کامل بلکه به صورت یک دود فروخته می‌شود و کسانی که به این کشور مسافرت می‌کنند و البته تعدادشان هم کم نیست از این قرص استقبال شدیدی می‌کنند که بالاترین و مهم‌ترین دلیل تأثیر آن میل شدید جنسی در بین آقایان و خانم‌ها می‌باشد.
این قرص را همانند هروئین بر روی فویل یا ورق آلومینیوم انداخته و حرارت بسیار کمی به زیر آن می‌دهند و دود حاصل از آب شدن این قرص را مانند تریاک می‌کشند.
پس از مصرف دوباره می‌توان این قرص تکه تکه شده را که سریعاً خشک می‌شود به راحتی از روی فویل برداشت و در جایی دیگر گذاشت تا دوباره شخص بتواند آن را راحت مصرف کند.
2- توهم‌زا:
توهم یک تجربه درک در غیاب تحریک خارجی ارگان حسی است. به عنوان مثال شنیدن یک صدا در زمانی که کسی در حال صحبت کردن در فاصله قابل شنیدن نیست.
توهم دو خصیصه عمده دارد:
1- به صورت یک درک واقعی تجربه می‌شود و به عنوان یک تصور نیست.
2- به نظر می‌رسد از دنیای خارج می‌آید. در بعضی از حالات پزشکی مانند هیپوگلسیمی.
دلیریوم ترمنس تهدیدکننده و تیروتوکسیکوز توهم ایجاد می‌شود و دانه‌های نیلوفر پیچ، جوز هندی از جمله مواد گیاهی توهم‌زای جدیدی است که آزمایش و تحقیق درباره آن‌ها اخیراً آغاز گردیده است.
دیگر داروهای توهم‌زا عبارتند از:
1- لیزرژیک اسید دی اتیل آمید (LSD)

2- دی متوکسی میل آمفتامین (STP-DOM)
3- تری متوکسی آمفتامین (IMA)
4- دی متیل تریپتامین (DMI)
5- سیلوسبین
6- مسکالین
7- متیل دی اکسی متامفتامین
8- فن سیکلیوسین
ج) حلال‌های ارگانیک:
انواع زیادی از چسب‌ها، حلال‌ها، پاک‌کننده‌های فرّار بوده و می‌توانند به خاطر آثار روانگردان استنشاق شوند. این مواد مشتمل بر، کروزن، چسب پلاستیک و لاستیک، تینر رنگ می‌باشد. ماده مربوطه از ظرف بعضاً بسته‌ای است که می‌تواند عمل غلیظ سازی را انجام دهد یا از یک پارچه آغشته یا پاکت پلاستیکی استنشاق می‌شود.
علائم مسمومیت با حلال: اختلال جهت‌یابی، عدم هماهنگی راه رفتن، تهوع، استفراغ و اغما.

مبحث چهارم: تأثیرات مواد مخدر و روانگردان
گفتار اوّل: تأثیرات مواد مخدر و روانگردان بر جسم و روان انسان
تأثیراتی که مواد روانگردان و مواد مخدر در بدن دارند با تأثیراتی که در روان می‌گذارند، متفاوت است.
تفاوت تأثیرات از لحاظ جسمی عبارت است از:
1- مواد روانگردان باعث تخریب سلول‌های عصبی مغز می‌شوند.
2- مواد روانگردان و محرک‌ها باعث افزایش سرعت ضربان قلب و فشار خون می‌شوند.
3- مواد روانگردان باعث سفتی عضلات، قفل شدن آرواره‌ها و رفتارهای تهاجمی می‌شوند.
4- مواد مخدر باعث اختلال در دستگاه گردش خون و دستگاه گوارش می‌شوند.
5- مواد مخدر برعکس روانگردان‌ها باعث کندی سرعت قلب و فشار خون می‌شوند.
تفاوت تأثیرات در روان انسان:
1- مواد روانگردان حاوی مسکالین که نوعی آلکالوئید سمی است می‌باشد که سبب ایجاد وهم و خیال شدید است.
2- برای ترک مواد روانگردان و محرک‌ها زمان خیلی طولانی نیاز است.
3- شخص مصرف‌کننده مخدر به لحاظ روحی روانی و زندگی اجتماعی کمتر دچار مشکل می‌شود تا مصرف‌کننده روانگردان.
4- ترک مواد مخدر تا 90 درصد جسمی بوده و حالات روانی شدیدی را به دنبال خود ندارد.
راجع به آثار و خطرات مصرف مواد مخدر لازم به توضیح است که مواد مخدر به چهار گروه تقسیم می‌شود:
1) Depressant
مواد مخدری که واکنش‌های مغز را آهسته می‌کنند.
اثرات: کم شدن سرعت تنفس و ضربان قلب، کم شدن فشار خون، خواب‌آور (هروئین، تریاک، مرفین)
الف) هروئین:
از خشخاش به دست می‌آید و شکل تغییر یافته مرفین است. از جمله خطرات این ماده مخدر این است که بسیار اعتیادآور بوده و به سهولت در چربی حل می‌شود. مغز انسان نیز مقدار زیادی چربی دارد بنابراین در مقایسه با مرفین و مشتقات آن، هروئین پس از مصرف در زمان کوتاه‌تری روی مغز اثر می‌کند. کدئین نیز که از مشتقات تریاک است به آسانی در سیستم گوارش جذب شده و استعمال بیش از حد آن، تنفس را متوقف کرده و سبب مرگ می‌شود و چون با موادی همچون گچ ترکیب می‌شود استعمال تزریقی آن سبب خارش و حساسیت در بدن می‌شود. صدمه به قلب و عروق خونی، عفونت، سوء تغذیه و آسیب به کبد و کلیه از دیگر عوارض آن است.
ب) تریاک:
با مصرف تریاک ابتدا نوعی خوشحالی زودگذر به شخص دست می‌دهد. پس از آن مرحله منفی آغاز می‌شود که فرد را به مصرف مجدد تریاک وامی‌دارد، حرکات ارادی معتاد پس از مرحله اول کند می‌شود و شخص نسبت به امور بی‌تفاوت می‌شود.
تریاک سبب مسمومیت حاد و مزمن می‌شود. در مسمومیت حاد که خیلی سریع بروز می‌کند بیمار دچار سردرد، سرگیجه، سنگینی سر می‌شود و سپس احساس تشنگی شدید می‌کند. آنگاه بیمار به خواب عمیق فرو رفته و به طرف مرگ سیر می‌کند. مردمک چشم تنگ می‌شود و دیگر به تحریک نور پاسخ نمی‌دهد.
تنفس نیز خیلی آهسته می‌شود و از 4 تا 5 بار تنفس در دقیقه تجاوز نمی‌کند. مرگ ممکن است در طی چند دقیقه تا چند ساعت در اثر اغما و وقفه تنفس پیش آید، گاهی نیز مسموم با یک بهبودی زودگذر، چند روز زنده مانده و سرانجام جان می‌سپارد. مسمومیت و مرگ با تریاک، فراوان مشاهده می‌شود.
2) Stimulant
مواد مخدری است که به سیستم عصبی بدن سرعت می‌بخشد و از اثرات آن بیش‌تر شدن سرعت تنفس و ضربان قلب، بیش‌تر شدن فشار خون و بی‌خوابی می‌باشد.
کوکائین: استنشاق آن از راه بینی سبب آسیب بر پرده میانی بینی می‌شود و در آن ایجاد حفره می‌کند و آنقدر خطرناک است که با اولین مصرف می‌تواند سبب سکته قلبی شود.
مشکلات تنفسی، آسیب به ریه، تشنج و مرگ ناگهانی از عوارض دیگر آن است. در درازمدّت پارانوئید، توهم، خشونت و کاهش وزن می‌شود و به مغز و قلب نیز آسیب جدی می‌رساند.
3) Hallucinogen
مواد مخدری است که باعث حالت‌هایی مثل هذیان می‌شود.
اثرات: از دست دادن حافظه، لرزش، استفراغ، تغییر خلق و خوی رفتاری.
4) Inhalant
مواد مخدری که از طریق استنشاق استفاده می‌شود.
اثرات: آهسته شدن فرآیند مغز، بیشتر شدن ضربان قلب و سردرد.
راجع به آثار و خطرات مصرف برخی از مواد روانگردان به تفکیک ذیلاً توضیح خواهیم داد:
الف) اکستاسی (Ecstasy):
خطرات: افزایش شدید گرمای بدن که بسیار خطرناک است، فرد برای رفع تشنگی ممکن است آب فراوان بنوشد که این خود سبب رقیق شدن بیش از حد خون و از میان رفتن تعادل سدیم خون شده و سبب تورم اعضاء بدن همچون مغز و در نهایت مرگ فرد می‌شود. آسیب به کبد، کلیه، مغز، توهم‌گویی، استفراغ و تشنج از دیگر عوارض آن محسوب می‌شوند.
ب) کتامین (Ketamin):
خطرات: در کوتاه مدت سبب مشکلات بینایی، عدم تعادل و هماهنگی، توهمات وحشتناک و در دراز مدت سبب احساس گم‌گشتگی و جدایی از واقعیت می‌گردد.
ج) متادون (Methadone):
خطرات: سبب کما و مرگ می‌گردد.
چ) آمفتامین (Amphetamines):
خطرات: در کوتاه مدت سبب احساس اضطراب، افسردگی و خستگی می‌شود. همچنین موجب افزایش ضربان قلب و تنفس، اختلال در دید، خشکی دهان، سرگیجه و خشونت، مرگ ناگهانی و سکته قلبی شده و در دراز مدت سبب توهم، وحشت‌زدگی، کاهش وزن، آسیب به مغز و حافظه، تشنج و مرگ می‌شود.
د) قارچ‌ها (Magic Mushrooms):
خطرات: درد شکم، اسهال، تهوع و مرگ در پی مصرف قارچ‌های سمی.
هـ) جی اچ بی (GHB):
خطرات: تهوع، خواب‌آلودگی، احساس گم گشتگی، تشنج و مشکلات تنفسی.
و) حلال‌ها (Inhalants):
خطرات: در کوتاه مدت سبب تهوع، سرفه شدید، خفگی و در دراز مدت سبب سردرد، خونریزی بینی، کاهش حس بویایی، کاهش اکسیژن و آسیب به مغز، آسیب به کلیه‌ها، کبد و سیستم عصبی و شش‌ها می‌شود.
ز) استروئیدها (Steroids):
خطرات: افزایش فشار خون، کلسترول بالا، بیماری کلیه و کبد، صدمه به قلب، دیابت، یرقان، افسردگی، رفتارهای خشونت آمیز.
ح) سرکوب‌گرها و مسکن‌ها (Depressant = Tranquilizers):
خطرات: اعتیادآور، کاهش انرژی، کاهش حافظه، افسردگی، بی‌خوابی.

ط) پی سی پی (PCP):
خطرات: عدم تمرکز، اضطراب، افسردگی.
ی) اکسی کنتین (Oxycontin):
خطرات: تهوع، اضطراب، لرزش و تعریق.
به طور کلی مواد روانگردان از نظر آثار و عوارض جسمی به چند گروه تقسیم می‌شوند:
1) محرک‌ها: افزایش انرژی، هوشیاری ذهنی و فعالیت جسمانی، کاهش خستگی، سرکوب گرسنگی، افزایش ضربان قلب و فشار خون.
2) سرکوب‌گرها: کاهش انرژی، هوشیاری ذهنی، ضربان قلب، فعالیت جسمانی و سرعت تنفس و سرعت واکنش، خواب آور.
3) توهم‌زاها: تغییر و اختلال در خلق و خو، ادراک و حواس بینایی، شنوایی و احساسات، القای حالت رویا، القای بی‌حسی و کرختی و رخوت.

گفتار دوّم: تأثیرات مواد روانگردان و مخدر بر اجتماع

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

به دور از هرگونه تعصب و نگرش جمودگرا، امروزه اکثر جامعه‌شناسان، روانشناسان، پژوهشگران و علمای آسیب‌های اجتماعی نقش مبانی معنوی همچون باورهای دینی و ارزش‌های اخلاقی و وجدان اجتماعی را در پیشگیری و علاج کج‌روی‌ها بسیار موثرتر از عوامل محیطی شناسایی و تأیید نموده‌اند و می‌توانیم بگوییم در ایجاد و تقویت این مبانی خانواده، مدرسه و اجتماع سرخورده اصلی می‌باشند که در صورت تمرکز این سه بر اینگونه عوامل، بسیارنادر است که فرد دچار ناهنجاری گردد.
مصرف طولانی‌ مدّت مواد موجب اختلال در بهداشت و سلامت جسمانی و روانی فرد می‌شود که با بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن و خطرناک همراه است. به علاوه از آنجا که اعتیاد بیشتر به هنگام ایجاد و ساخت خانواده و در ارزشمندترین سال‌های زندگی، از نظر میزان کارآیی، بیشترین تأثیر را بر زندگی خانوادگی و شغلی فرد می‌گذارد. مواد روانگردان تنها به فرد مصرف کننده آسیب نمی‌رساند بلکه به هر کس که با وی در تماس باشد آسیب می‌رساند.
خانواده مکتب اصلی رسوم اجتماعی است و ممکن است کاری که یک شخص در یک خانه انجام می‌دهد منتقد و معترضی نداشته باشد اما اگر این کار را در اجتماع انجام دهد معترض و منتقدان زیادی داشته باشد. هرچه یگانگی و وحدت جامعه بیشتر باشد نظم اجتماعی بهتر و آسان‌تر برقرار می‌شود و هنجارها و ارزش‌ها مورد احترام بیشتری قرار می‌گیرند. بسیاری از انحرافات و کج‌روی‌ها در بدو تولد با پند و اندرز و ارشاد و تشویق قابل اصلاح بوده و در مقابل برخی از انحرافات باید استوار، قاطع باشد.
تحقیقات نشان داده است نوجوانانی که دارای مشکلات رفتاری هستند بیشتر از دیگر افراد در معرض داروهای غیرقانونی قرار می‌گیرند. همچنین این افراد ارتباط خیلی کمتری با والدین و دوستان خود دارند.
باید توجه داشت که در بررسی اعتیاد باید عوامل درون فردی همچون شخصیت، نگرش‌ها و ارزش‌ها و عوامل برون فردی همچون خانواده، دوستان و ساختارهای اجتماعی را مدنظر داشت.
بر طبق آمار، دختران فراری که از خانواده طرد می‌شوند و به خیابان روی می‌آورند و در معرض کسانی که مواد مخدر و روانگردان را مصرف می‌کنند و یا حمل می‌کنند، قرار می‌گیرند.
استعمال مواد مخدر و روانگردان می‌تواند بار روانی منفی بر روی خود مصرف‌کننده و سپس خانواده وی داشته باشد، توضیح اینکه فردی که دست به مصرف این مواد می‌زند، در چنین حالی مخفی‌کاری فرد استعمال کننده نسبت به سایر اعضای خانواده و مخفی‌کاری اعضای خانواده نسبت به سایر خویشان، تبعاً فشار روانی خاصی بر روی اعضای آن خانواده و حتی گاه خود فرد وارد می‌سازد و چه بسا موجب طرد فرد استعمال کننده از خانواده و گروه دوستان و همسالان و حتی طبقه خویش می‌گردد و گاه فشار این امر به حدّی است که موجب جدایی خود فرد یا یکی از اعضاء خانواده می‌شود و می‌توان در این مواقع به متلاشی شدن خانواده‌ها به صورت حذف فیزیکی، سرخوردگی‌های اجتماعی و عاطفی، فشار افکار عمومی جامعه بر خانواده فرد مصرف کننده که همگی حکایت از بار روانی و سنگین استعمال مواد بر خانواده دارد.

فصل دوّم
بررسی مواد روانگردان و مخدر در حقوق داخلی ایران

مواد مخدر خطری است که نسل جدید را تهدید می‌کند. کارشناسان در مورد خطر این مواد هشدار می‌دهند و جوانان و مسئولین را به آگاهی فرا می‌خوانند اما علیرغم همه این‌ها سوداگران به کار خود مشغول می‌باشند و تلاش و تبلیغات وسیعی برای جذب جوانان به کار گرفته‌اند. اگرچه مواد مخدر اعم از سنّتی و صنعتی همه کشورها را تهدید می‌کند، اما کشور ما به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و هم مرز بودن با بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان از مشکلات بیشتری برخوردار است.
استفاده از قرص‌های روانگردان در پنج سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است، این موضوع با توجه به عوامل دیگر حامل پیامی نه چندان خوشایند برای جامعه جوان ایران است.
در کشور ما هرچند آمار دقیقی از تعداد مصرف‌کنندگان قرص‌های روانگردان و مواد مخدر، واردات و فروش آن‌ها در دست


پاسخی بگذارید