این نکات آبلیمویی را بدانید تا سالم بمانید! | تغذیه سالم

واسه نگهداری درست و سالم آبلیمو طبیعی چه کنیم؟

 مدتیه که در بعضی رسانه ها بحثایی درباره تقلب در صنعت آبلیمو و مقایسه آبلیموهای خونگی و صنعتی مطرح می شه و بعضی عنوان کردن که آبلیموهای صنعتی رو با مقدار کمی از آبلیمو در ترکیب با آب کاه جفت و جور می کنن! یه سریای دیگه هم بر تولید آبلیمو به کمک اسید سیتریک یا همون جوهر لیمو در کارخانه ها اشاره کردن. 
در بعضی از رسانه ها هم عنوان شده که آبلیموهای صنعتی اصلا شامل آب لیمو نیستن، وگرنه قیمتشان تا این اندازه پایین نبود! این در حالیه که کارشناسان صنایع غذایی و تولیدکنندگان آبلیمو این شایعات رو به کلی رد می کنن. در ادامه، ضمن پرداختن به این موضوع، نگاهی به بعضی از مهم ترین بایدها و نبایدها درخصوص آبلیمو میندازیم.

باید چیکار کنیم، وقتی در شیشه آبلیمو زنگ می زنه:
یکی از مشکلاتی که بعضی وقتا هنگام نگهداری آبلیمو پیش میاد، زنگ زدگی در ظرف اون هستش. معمولا در صنعت غذا از لاکایی خنثی واسه پوشش داخلی در اجناس اسیدی مانند آبلیمو استفاده می کنن تا خوردگی در فلزی در اثر تماس با این مواد اسیدی، ایجاد نشه. اگه در آبلیموی صنعتی دچار خوردگی یا زنگ زدگی شد، یعنی از لاک مرغوبی واسه پوشش داخلی در اون استفاده نشده یا اصلا لاکی به در زده نشده. 

این نکات آبلیمویی رو بدونین تا سالم بمونین!

چند تا نکته مهم تغذیه ای درروشای نگهداری آبلیمو

این مشکل، مستقیم به کارخانه تولیدکننده برمیگرده و باید درصدد رفع اون برآیند. خوردگی یا زنگ زدگی در آبلیمو به معنی ایجاد ترکیبای شیمیایی در این محصول مایعه و بهتره که از مصرف آبلیموهایی که با درهای زنگ زده در تماس بودن، دوری کرد. اگه در آبلیموهای خونگی هم زنگ بزنن یا باید بدون این دست اون دست کردن پس از دیدن کوچیک ترین اثری از زنگ زدگی در ظرف رو عوض کنین یا از مصرف آبلیمو در صورت مشاهده زنگ زدگی شدید در اون، دوری کنین.

واسه جلوگیری از کپک زدن آبلیمو چه کنیم:

نکته دیگه درباره مصرف کردن یا نکردن آبلیموهاییه که لایه ای از کپک سطح اونا رو پوشونده. بعضی کپکا، سمومی مانند مایکوتوکسینا رو تولید می کنن و بعضی از این سموم، در گروه مواد سرطان زا قرار می گیرن و می تونن باعث دچار شدن به شکلای جور واجور سرطان، مخصوصا سرطان کبد شن. از اونجا که نمی تونیم با چشم غیرمسلح، کپکای خوب و بد رو از هم تشخیص بدیم و محیط مایع آبلیمو هم شرایط لازم واسه افزایش کپک و سموم رو داره، پیشنهاد می شه که در صورت مشاهده کپک زدگی در سطح آبلیمو از مصرف اون دوری کنین.
 باید چیکار کنیم، وقتی می خوایم آبلیمو سالم بمونه:
آبلیمو، دارای PH اسیدیه و امکان رشد میکروب و کپک زدن اون اگه همه نکات بهداشتی رعایت شه، حداقله؛ یعنی میکروارگانیسمی در محصولی که PH اون کمتر از 4.6 باشه، رشد نمی کنه اما اگه بخواین آبلیمو رو سالم و به دور از عوامل میکروبی یا کپکا نگه دارین، باید از تماس اون با قاشقای چرب یا مرطوب دوری کنین. در شیشه آبلمیو رو هم چرب یا مرطوب نکنین. شیشه آبلیموی خونگی رو قبل از پرکردن، به طور کامل خشک کنین. آبلیمو رو در جای خشک و خنک نگهداری کنین. به کار گیری درهای پلاستیکی که Food Grade هستن هم می تونه واسه پیشگیری از زنگ زدگی در آبلیمو و افزایش عمر اون اثر داشته باشه.
 باید چیکار کنیم، وقتی آبلیموی خونگی هوس کردیم:
اصلا آبلیموهای به اصطلاح خونگی که منشاء تولید و بسته بندی مشخصی ندارن، نخرید. این اجناس، دارای ترکیبای نامعلوم و شدیدا خطرناکی هستن که می تونن سلامتتون رو به خطر بندازن. بهترین کار اینه که خودتون لیموی تازه آب بگیرین و تازه تازه استفاده کنین.

این نکات آبلیمویی رو بدونین تا سالم بمونین!

4.231
منبع : هفته نامه سلامت /ن

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *