این نوع گلودرد را جدی بگیرید

این مریضی مسریه و بیشتر از هر چهار عضو خونواده یه نفر به مدت 2 تا 7 روز بعد از روبرو شدن گرفتار می شن.
یه متخصص کودکان با تاکید بر اینکه گلودرد استرپتوکوکی باید جدی گرفته شه، گفت: عوامل تشدیدکننده مریضی شامل عفونت استرپتوکوکی در بقیه اعضای خونواده، مصرف سیگار، خستگی، هوای سرد و مرطوب، قرار گرفتن در مکانای شلوغ مانند مرکز مراقبت روزانه یا مدرسه س.

دکتر الهام فروزنده با اشاره به اینکه گلودرد استرپتوکوکی عفونت و التهاب حلق به وسیله باکتریای استرپتوکوکیه، گفت: این مریضی مسریه و بیشتر از هر چهار عضو خونواده یه نفر به مدت 2 تا 7 روز بعد از روبرو شدن گرفتار می شن. ایشون گفت: این مریضی در کودکان شایع تره. گاه عفونت در فرد هست، ولی علامتی نداره و اون به عنوان منتقل کننده می تونه میکروبا رو منتشر کنه.
فروزنده گفت: شروع سریع گلودرد که هنگام بلع شدیدتره همراه با بی اشتهایی، سردرد، تب، احساس ناخوشی کلی، درد گوش موقع بلع (بعضی وقتا)، غدد متورم و حساس به لمس در گردن، لوزهای قرمز و شفاف که ممکنه لکه هایی از چرک داشته باشه، از علایم اون هستش.

این متخصص کودکان اعلام کرد: دلیل این مریضی، باکتریای استرپتوکوکیه که از راه بزاق یا ترشحات بینی یا تماس فرد به فرد منتقل می شه. فروزنده با تاکید بر اینکه واسه پیشگیری از این مریضی باید از تماس با افراد گرفتار دوری شه گفت: در صورت نبود درمان به موقع، مشکلات احتمالی این مریضی شامل عفونت گوش، سینوزیت، تب روماتیسمی و گلومرولونفریت (التهاب بافت کلیه) است.

این متخصص کودکان گفت: واسه آرامش درد گلو تا می تونین مایعاتی مانند شیر، آبمیوه، سوپ و چای بخورین. در صورت اینکه دمای بدن طبیعی باشه و بعد تب بروز کنه، باید در اسرع وقت به دکتر مراجعه شه.
ایشون اضافه کرد: با ظهور علایم جدیدی مانند تهوع، استفراغ، گوش درد، سرفه، تورم غدد، بثورات پوستی، سردرد شدید، آبریزش بینی یا تنگی نفس، مفاصل قرمز یا دردناک، ادرار تیره، درد قفسه سینه یا خستگی که ممکنه بروز کنه هم مراجعه زودتر از موعد معمولی به دکتر مهمه.
این متخصص کودکان گفت: مریضی با درمان آنتی بیوتیکی (خوراکی یا تزریقی) بیشتر طی 10 تا 12 روز بهبود پیدا میکنه و علائم 2 تا 3 روز پس از درمان فروکش می کنه، اما لازمه دوره درمان کامل شه تا از مشکلات یا برگشت مریضی جلوگیری شه.
ایشون گفت: در صورت ضرورت میشه از مسکنایی مانند استامینوفن هم استفاده کرد. آزمونای تشخیصی می تونه شامل بررسیای آزمایشگاهی مثل کشت گلو و شمارش سلولای خونی باشه. فروزنده گفت: کشت گلو، دقیق ترین راه تشخیص عفونت استروپتوکوکیه. واسه بزرگسالان یا کودکانی که بتونن غرغره کنن، غرغره چای غلیظ، هم اینکه غرغره گرم یا سرد آرامش دهنده س.

فروزنده اعلام کرد: در بعضی موارد ممکنه لازم باشه 24 ساعت پس از شروع درمان با آنتی بیوتیک، کودک رو قرنطینه کرد. پس از درمان، با بهبود علائم میشه فعالیت طبیعی رو از سر گرفت. کودکان پنج روز پس از شروع آنتی بیوتیک و قطع تب به مدت 24 ساعت، می تونن به مدرسه برگردن.

منبع : ایسنا

جمع آوری سلامت اکاایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *