این نوع چاقی دشمن حافظه است | چاقی

بیشتر سلولای چربی پروتئینی به نام سیتوکین ترشح می کنن.
تحقیقات نشون میدن که خطر ضعف حافظه در زنان چاق و سن بالا زیاد می شه. این خطر مخصوصا زنائی رو تهدید می کنه که به چاقی گلابی شکل (چاقی پایین تنه) گرفتار هستن. محققان فکر می کنن که محل تجمع چربی در بدن نقش مهمی در حافظه افراد داره، چون ضعف حافظه در کسائی که چاقی گلابی شکل دارن نسبت به کسائی که چربی ذخیره اونا در ناحیه شکم متمرکزه، بیشتره.

واسه انجام این مطالعه 8745 زن 65 تا 79 ساله انتخاب شده و کارکرد مغزی، حافظه و شاخص توده بدن (BMI) و هم اینکه محل تجمع چربی در اونا مورد آزمایش قرار گرفت. یافته ها نشون داد چاقی در ناحیه پایین تنه با ضعف حافظه در ارتباطه.

به طور کامل مشخصه که چاقی به عنوان یه مشکل بهداشتی در سراسر جهان بوده و ریشه خیلی از بیماریای طولانی از جمله بیماریای قلبی– عروقی، پرفشاری خون، دیابت و … است، اما چیزی که خطرات و مشکلات چاقی رو دوبرابر می کنه محل تجمع چربیه.

کارکرد این رابطه این طور بیان شده که بیشتر سلولای چربی پروتئینی به نام سیتوکین ترشح می کنن که دلیل ایجاد التهاب در سیستم عصبی شده و ضعف حافظه رو به دنبال داره.
هم اینکه محققین نشون دادن که نوعای جورواجور سلولای چربی سیتوکینای متفاوتی ترشح می کنن که دارای اثرات مختلفی بر بدن هستن از جمله افزایش مقاومت به انسولین و دچار شدن به دیابت، افزایش چربیای خون، ضعف حافظه و فراموشی.
به گفته کارشناسان خطرناک ترین نوع چربی واسه مغز و سیستم عصبی، چربی ذخیره شده در رانا و باسنه و از اون جایی که این الگوی چاقی در بین زنان شایع تره، این افراد بیشتر در خطر از دست دادن حافظه هستن.

به باور محققان کاهش وزن مهم ترین اقدام واسه پیشگیری از دچار شدن به این عوارضه. توضیح این مطالعه در نشریه انجمن سالمندان امریکا به چاپ رسیده.
seemorgh.com

جمع آوری سلامت اکاایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *