این نوع هپاتیت از طریق رابطه جنسی منتقل میشود

: هپاتیت:

کدوم نوع هپاتیت با رابطه جنسی منتقل می شه؟

هپاتیتای ویروسی B و C از مریضیای بسیار جدی کبد حساب می شن که می تونن از راه روابط جنسی هم از فردی به فردی دیگه منتقل شن. حدود ۴۵۰ میلیون نفر در جهان به هپاتیت B و حدود ۲۰۰ میلیون نفر گرفتار به هپاتیت C هستن! این درحالیه که گروهی از این افراد اصلا از مریضی خود خبر ندارن و خیلی راحت اونو به بقیه منتقل می کنن. این مریضی در بعضی موارد حتی می تونه منتهی به سرطان کبد شه! پس چیجوری میشه در مورد اون پیشگیری کرد؟
حمله به دستگاه تصفیه بدن!

مریضی هپاتیت کبد رو درگیر می کنه. بافت کبد در گوشه سمت راست خارجی شکم قرار داره و وجود التهاب در اون مانع از کارکرد طبیعی کبد می شه. کبد در حالت طبیعی به عنوان دستگاه تصفیه بدن شناخته می شه. درواقع تموم سموم در اونجا تصفیه شده و بعد از کلیه دفع می شن. پروتئینا و مواد قندی هم در کبد متابولیزه می شن و حتی فاکتورهای انعقادی در کبد ساخته می شن. وقتی این عضو دچار مشکل می شه طبیعیه که هر کدوم از این عملکردها دچار مشکل و بدن دچار مدیریت نادرست کبد شه.
 
هپاتیت به معنی التهاب کبد است. این التهاب می تونه در اثر بعضی مریضیای غیر عفونی از جمله مریضیای داخلی، بعضی مریضیای روماتیسمی، بالا رفتن اندازه سموم در بدن و… ایجاد شه. حتی کسائی که زیادتر از اندازه الکل یا دارو مصرف می کنن ممکنه دچار التهاب کبد شن. با این حال منظور از هپاتیت بیشتر هپاتیت به وجود اومده به وسیله مریضیای عفونیه. ویروسا، باکتریا، قارچا و انگلا می تونن کبد رو درگیر کنن. بعضی وقتا هم کبد در جریان مریضیای عفونی عمومی از جمله سرخک، سرخجه، آبله مرغان و … نارسا می شه. با این حال اون چه که در اصطلاح عموم هپاتیت شناخته شده بیشتر هپاتیتای ویروسی الفبایی A، B، C، D، E و … هستن که اهمیت شون از بقیه ویروسا بیشتره.
کدوم هپاتیت با رابطه جنسی منتقل می شه؟

انتقال هپاتیت معمولا از ۲ روش کلی صورت میگیره. بعضی از این ویروسا مثل ویروس هپاتیت A و E از راه آب و غذای آلوده منتقل می شن. یعنی فرد در اثر زندگی تو یه محیط غیر بهداشتی، خوردن آب و غذای آلوده یا تماس با فرد گرفتار به این مریضی، گرفتار می شه. گروه دیگری از هپاتیتا هم از راه خون و فرآورده های اون و رابطه جنسی منتقل می شن.
 
سردسته این ویروسا هپاتیت B و C هستن. یه روش انتقال اونا هم آغشته شدن پوست آزرده بدن با خون آلوده به این ویروسه. طبیعیه این نوع انتقال می تونه در بیمارستان واسه کادر پزشکی اتفاق بیفته یا از یه زن به شوهر یا برعکس یا از راه مادر به جنین منتقل شه. به کار گیری راه های غیربهداشتی در آرایشگاها، سوراخ کردن گوش، تاتو کردن پوست، حجامت غیر استاندارد و به کار گیری سرنگای چندبار مصرف هم می تونه شخص رو در خطر این مریضی بذاره.
واکسن هپاتیت B فراموش نشه!

حالا در دنیا حدود ۴۵۰ میلیون نفر به هپاتیت B و کمتر از ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیون نفر به هپاتیت C گرفتار هستن. بدی این ویروسا اینه که می تونن طولانی شن و تا آخر عمر فرد رو درگیر کنن. حالا خوبیش اینه هپاتیت B دارای واکسنه و الان تزریق اون در کل دنیا و کشور ما واسه کودکان انجام می شه پس میشه کم کم توقع داشت که این ویروس دیگه در نسلای بعدی دیده نشه اما هپاتیت C واکسن نداره.
 
هپاتیت B یکی از مهم ترین ویروسای کشور حساب می شه. این ویروس از چند دهه قبل از راه مادران باردار به نوزادان منتقل می شد و همین موضوع باعث موندگاری ویروس در جامعه شده بود. وقتی در بعضی قسمتای کشور حدود ۱۰ درصد از آدما به اون آلوده بودن اما امروزه کمتر جایی رو میشه یافت که نزدیک به یه درصد از افراد گرفتار در اون وجود داشته باشن پس مریضی در حال عقب نشینی و ریشه کن شدنه.

ویروسایی که از راه آب و غذا منتقل می شن مثل ویروس هپاتیت A و E دوره نهفته شون در حد ۲ تا ۸ هفته س.این ویروس بعد از ورود به بدن جایگاه خود رو در کبد پیدا می کنه و معمولا مریضی به شکل زیاد خود رو نشون میده. یعنی فرد دچار بی حالی، بی اشتهایی، تهوع، زرد شدن چشم ها و درد شکم می شه. این علائم حدود ۱ تا ۲ هفته و بیشترین حد ۴ هفته باقی می مانند. بعد از این فرد جون سالم بدر می بره و مریضی واسه همیشه از بدن بیرون میره. یعنی یه فرد واسه بار دوم گرفتار به هپاتیت A و E نمی شه.

ویروسی که می تونه منتهی به سرطان کبد شه!

: این نوع هپاتیت از راه رابطه جنسی منتقل میشه

ویروسای هپاتیت B و C بعضی وقتا می تونن بی علامت باقی بمونن و مریضی تشخیص داده نشه پس ممکنه فرد به سمت سیروز و مشکل کبد بره. حتی بعضی وقتا لازم می شه پیوند کبد انجام بدیم و شاید فرد دیگه نتونه کیفیت زندگی عادی خود رو داشته باشه.

ویروس هپاتیت B معمولا در عمق سلولای کبد جانشین می شه و می تونه تغییراتی در کبد بسازه که حتی منتهی به سرطان کبد شه. حتی می تونه راهی رو واسه ویروس هپاتیت D باز کنه که نوع خطرناک تره و مشکلات فرد رو بیشتر کنه پس مقابله با این ویروسا در تموم جوامع خیلی با اهمیته.

ممکنه فکر کنین فقط سرما خوردین!

دوره کمون ویروس هپاتیت B و C که از راه جنسی یا خون منتقل می شن طولانی تره. یعنی بعد از تماس با ویروس حدود ۲ تا ۶ ماه زمان میبره تا علائم ظاهر شن. بسته به شرایط فرد ممکنه مریضی خیلی ملایم باشه و فرد فکر کنه سرماخورده س اما بعد از یکی دو هفته مریضی طولانی می شه و ویروس داخل بدن می مونه. بعد از این ممکنه ماه های بعد، سالای بعد یا حتی چندین دهه بعد ویروس دوباره در بدن فعال شه و علائم زیاد هپاتیت رو بسازه.
 
اما کسائی که از راه مادران شون در زمان بارداری به هپاتیت گرفتار می شن معمولا چون بدن شون در کودکی ضعیفه و قادر به تشخیص پروتئینای خودی از غیر خودیا نیس، ویروس رو جزو خودیا میدونه و در برابرش هیچ دفاعی نشون نمی ده پس معمولا تا آخر عمر ویروس در بدن باقی می مونه. یعنی ویروس کار خود رو می کنه و بدن هم کار خود رو و یه جور زندگی صلح آمیز با هم پیدا می کنن!

وقتی فرد در بزرگسالی دچار هپاتیت B می شه ۹۰ درصد امکان داره همون علائم هپاتیت A یعنی درد شکم، تهوع، استفراغ، بی حالی و اتفاقا زرد شدن چشم رو نشون بده. بعد از یه زمان ۲ تا ۳ ماهه هم ممکنه مریضی به طور کامل فروکش کنه یا اینکه طولانی شه. درواقع وقتی ویروس بیشتر از ۶ ماه در خون باقی می مونه می بگیم هپاتیت طولانی شده. این افراد بیشترین مشکلات بهداشتی رو ایجاد می کنن و از راه روابط جنسی، مادر به جنین یا انتقال خون باعث موندگاری ویروس در جامعه می شن. یعنی ممکنه از دید بالینی هیچ علامتی نداشته باشن و کبدشون خیلی آزرده نشده باشه اما انتقال دهنده ویروس باشن.

این ویروس تا آخر عمر در بدن باقی می مونه

واسه درمان بیماران ویروس نوع B شرایط خاصی هست. وقتی ویروس و بدن مریض با همدیگه زندگی صلح آمیز دارن و ویروس در عمق سلولای کبد جانشین شده، واقعا امکان دسترسی دارو به اونجا نیس و احتیاجی هم به درمان وجود نداره. درمانا هم در این مورد موفقیت آمیز نیستن. در این مواقع بیشترین حد ۵۰ درصد از تعداد ویروس رو می تونیم در بدن کاهش بدیم اما اگه ویروس به حالت حمله ای برسه، تعدادش در بدن زیاد شه و آثار تخریب و مشکل کبد رو ببینیم میشه با به کار گیری داروهای موثر ویروس رو مجبور به عقب نشینی کرد.
 
اینکه بتونیم ویروس رو به طور کامل از بدن خارج کنیم درواقع یه شعار رویایی و ایده آل پزشکیه. می تونیم تعداد ویروس رو به حدی برسونیم که قادر نباشه مشکلات بیشتری واسه کبد بسازه. در مورد هپاتیت C هم همین طوره. مدت درمان ممکنه چند سال طول بکشه. درواقع این موضوع بستگی به شرایط زمینه ای مریض، جواب بدن به دارو و اندازه مقاوت ویروس داره. این افراد باید دست کم هر ۳ ماه یه بار به دکتر مراجعه کنن تا آزمایش شن و مشخص شه مریضی روی خط بهبوده یا در حال پیشرفته.

رابطه شستن دست و هپاتیت

واسه جلوگیری از دچار شدن به این مریضیا باید حتما دستای مون رو قبل از خوردن غذا با آب و صابون بشوییم و از آب و مواد غذایی نامطمئن استفاده نکنیم. هم اینکه باید از بی بند و باریای جنسی دوری کرده و از وسایل پیشگیری کننده استفاده کنیم. علاوه براین، همه واکسنا از جمله واکسن هپاتیت B رو باید تزریق کرده باشیم و البته از وسایل خطرناک مثل تیغ، سرنگ و … به صورت مشترک استفاده نکنیم و همیشه از بهداشتی بودن اونا مطمئن شیم.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *