این نوع بی خوابی را جدی بگیرید

: این نوع بی خوابی رو جدی بگیرین

خوب، این وحشتناکه: چند خونواده بدشانس در طول تاریخ با چیزی که به عنوان “بی خوابی کشنده خانوادگی ” شناخته شده نفرین شدن. آقای دیوید رابسون به عنوان نویسنده بخش علمی BBC موضوعی تجت عنوان ” یه نوع شب زنده داری اغماء گونه که در آخر منتهی به مرگ می شه.” رو در برنامه این هفته شبکه BBC گزارش کرد و اضافه کرد که دراین مریضی با گذشت چند سال، مریض بدون این دست اون دست کردن بعد از ظهور علائم می میره.

تشخیص علائم این مریضی کار سختیه، اما در این خونواده ها آدمایی که تشخیص این علائم رو یاد گرفتن، بدون این دست اون دست کردن بعد از مشاهده عزیزانشون میفهمن که اونا هم به این مریضی عجیب گرفتار شدن.مثلا، مردی ۵۰ ساله  به نام سیلوانو، در سالن رقص یه کشتی متوجه علائم اولیه این مریضی شد.

رابسون در این باره می نویسه:

سیلوانو تو یه بعد از ظهر در سالن رقص کشتی، فهمید که تموم لباسش خیس در عرق شده. اون از این واسه نگران گردید،و خودشو در جلوی آینه بررسی کرد.و تنها فهمید مردمک چشمانش تبدیل به دو نقطه مشکی کوچیک شده، این همون نگاه چشم شیشه ایه که پدر اون و دو خواهرش در شروع مریضی مرموزشان به اون دچار شدن. اون می دونست که در مرحله ابتدایی این مریضی خطرناک هستش.

لرزش، ناتوانی جنسی و یبوست از علائم این بیماریست.اما ترسناک ترین علامت این مریضی، از بین رفتن خوابه.

سیلوانو تنها چند سال بعد درگذشت، اما اون مغز خود رو به علم اهدا کرد، به امید پیدا کردن دلیل و، در آخر، درمان این مریضی خطرناک. درطول مطالعه و بررسی مغز اون،محققان در پیدا کردن که آسیب اساسی به قسمت تالاموس اون وارد گردیده، که این می تونه در اثر جهش ژنتیکی اتفاق بیفته.

آسیب به این قسمت از مغز، مانع از ورود این آدما به مرحله عمیق تر خواب می شه، مرحله ای که به اون خواب عمیق می گن و امواج مغزیِ عمیق و کنه به نام امواج دلتا  شروع به ظاهر شدن می کنن و در اون با تولید مایع مغزی نخاعی، باعث تخلیه مواد سمی و دیگر مواد زاید در کانالای عصبی می شن که در آخر منتهی به احیا مغز می شه.

این منطقه عصبی هم احتمال میره مثل گرمای بدن تحت تاثیر یه روند ارادی باشه. وقتی که این عمل دچار مشکل می شه، مثل اینه که سیستم گرما مرکزی شما ( کنایه از هیپوتالاموس) از کنترل خارج شده، لوله های آب ( کنایه از عروق) دچار نشت گردیده، پنجرهاتون ( کنایه از چشما) به طور کامل باز شده و بلند گوها ( کنایه از گوشا) پر از سروصدا می شن- همه چیز دچار بی نظمی می شه. “به خاطر همین فرد دچار تعریق فراوون ، انقباض مردمکا، ضعف و ناتوانی و دچار یبوست می شه.

این کنترل ارادی بی نظم می تونه در بی خوابی بیماران هم سهیم باشه و بدن اونا توانایی خوابیدن در شب رو نداره. اما شما باید بدونین که این مریضی بسیار نادره، که فقط در ژن تعداد کمی از خونواده ها در طول تاریخ اتفاق افتاده، یعنی اگه شما قادر به خوابیدن در طول هفته نباشین، به طور حتم باید به وسیله دکتر متخصص معاینه شید.

www.persianv.com

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *