این نوشیدنی ها همراه دارو خطرناک است

: این نوشیدنیا همراه دارو خطرناکه

به گزارش ایران ناز بنا به گفته دکتر صالح پور، جذب بعضی داروها در دستگاه گوارش در محیط اسیدی بهتر هستش. مثلا میشه به داروی کتوکونازول (ضدقارچ) اشاره کرد. پس آدمایی که دچار کاهش ترشح اسید معده هستن در جذب این دارو دچار مشکل می شن؛ درنتیجه نوشیدن مایعات اسیدی مانند آب پرتقال و نوشابه های گازدار همراه با این دسته از داروها پیشنهاد می شه.

کتوکونازول، ایتراکونازول (ضد قارچ)، آتازاناویر( در درمان HIV)، سفپودوکسیم (آنتی بیوتیک)، انوکسازین (داروی آنتی باکتریال در درمان عفونتای مجاری ادراری) و دیپیریدامول (داروی ضد تجمع پلاکت) از جمله داروهایی هستن که مصرف اونا با نوشیدنیای اسیدی بلامانعه.

با غذا این داروها رو مصرف نکنین!

بعضی داروها و مکملا اگه همراه با غذا مصرف شن به طور زیادی جذب شون کم میشه. دکتر صالح پور متخصص تغذیه میگه: «ازجمله این داروها میشه به داروهای ضدپوکی استخون مانند آلندرونات و ایباندرونات اشاره کرد. مثلا میشه به مکمل آهن هم اشاره کرد. این مکمل باید در فواصل بین وعده های غذایی و با شکم خالی همراه با آب یا آب پرتقال (ویتامینC جذب آهن رو زیاد می کنه) مصرف شه.

جالبه بدونین که جذب یه سریای دیگه از داروها همراه با غذا یا بدون این دست اون دست کردن پس از اون زیاد می شه؛ داروی ضد رتروویروس ساکیناویر (بیشتر واسه درمان عفونت ویروس مشکل ایمنی اکتسابی یا ویروس ایدز به کار می رن) و مکمل کلسیم از این دسته از داروها هستن.»

دور آب گریپ فروت خط بکشین!

دکتر سروش شمشیری و دکتر صالح پور هر دو بر این عقیده هستن که بعضی ترکیبات ازجمله آهن، کلسیم و پروتئین واسه جذب بیشتر، بهتره با ویتامینا مصرف شن؛ به خاطر این که ویتامین باعث افزایش جذب این ترکیبات می شه. اما سوالی که ممکنه به وجود بیایید اینه که گریپ فروت یا آب گریپ فروت چیجوری؟!

میشه همزمان با مصرف داروها اونو نوشید؟! در جواب به این سوال باید گفت کلا این میوه به دلیل دارا بودن ترکیباتی مثل  پتاسیم بسیار واسه سلامت خوبه؛ اما وقتی که پای مصرف دارو به میان میاد باید بسیار با احتیاط مصرف شن چون گریپ فروت دارای ترکیباتیه که باعث کنترل آنزیمی در بدن می شه و در نتیجه تجزیه و دفع دارو به مشکل خورده و اندازه دارو در بدن زیاد شده باعث شدید شدن یا ایجاد مشکلات جانبی دارو می شه. ممکنه داروهایی که در این تداخل جای می گیرن زیاد باشن.

در ادامه تعدادی از اونا رو تقدیم حضورتون می کنیم:

– بعضی داروهای کاهنده فشار خون مثل نیفدیپین

– بعضی داروهای کاهنده کلسترول مثل آدورواستاتین

– بعضی داروهای ضداضطراب مثل بوپیرون

– بعضی داروهای ضدآریتمی مثل آمیو دارون

– بعضی داروهای ضدحساسیت مثل فکسوفنادین

مصرف شیر با دارو مجازه؟

 شیر شامل مواد معدنی مثل کلسیم و منیزیم است که با بعضی داروها و تعدادی از آنتی بیوتیکا یه ترکیب غیرقابل حل شدن بوجود میاره و درنتیجه جذب و تاثیر این ترکیبات رو دچار مشکل می کنه. خیلی از آدمایی که مشکلات گوارشی و معده دارن، آنتی بیوتیکا رو با شیر مصرف می کنن تا دچار مشکل معده نشن، اما این کار ممکنه بر روند جذب و خاصیت دارویی قرص تاثیر منفی داشته باشه و این اقدام از پایه اشتباهه؛ به خاطر همین پیشنهاد می کنیم این افراد دارو رو با معده خالی اصلا مصرف نکرده و همراه با غذا اونو مصرف کنن.

با کدوم دارو چای نخورین؟

کلا مصرف داروها با قهوه و چای پیشنهاد نمی‏شه. دکتر صالح پور میگه: «چای شامل کافئین و تاننه. بعضی داروها منتهی به شدید شدن اثرات کافئین در بدن (افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون و…) می‏شن و یه سریای دیگه سرعت کلیرانس کافئین رو کاهش می‏بدن.  هم اینکه تانن موجود در چای با آهن موجود در موادغذایی یا مکمل‏ها باند شده و از جذب اون جلوگیری می‏کنه.» دکتر شمشیری در ادامه اضافه می کنه:

غیر از مسئله جذب باید به این نکته توجه داشت که آنتی بیوتیکایی مثل سیپروفلوکساسین و خونواده کینولونا جزء داروهایی هستن که منع مصرف با چای و قهوه دارن چراکه باعث افزایش اثرات جانبی می شن. آلپرازولام دیازپام، کلونازپام و کاربامازپین (داروی ضدتشنج) هم نباید با چای مصرف شن چون اثرشون کاهش می‏یابد.

سایمتیدین باعث افزایش اثرات جانبی کافئین موجود در چای شده و چای باعث افزایش اثرات داروی اعصاب کلوزاپین می‏شه و در تجزیه دارو تداخل ایجاد می‏کنه. با بعضی داروهایی که واسه آسم مصرف می شن هم چای نباید خورده شه، به خاطر این که باعث تحریک قلب و مشکلات قلبی می شه.

اسامی داروهایی که نباید با ترکیبات کافئین دار مصرف شن:

 cimetidine Tagamet:  داروییه که واسه مشکلات و ناراحتیای معده از جمله تولید زیادتر از اندازه اسید معده مصرف می شه.

 quinolone antibiotics : این دسته از داروها واسه درمان بیماریای باکتریایی و عفونتای جدی و بیمارستانی مصرف می شن. هم اینکه اگه بدن نسبت به آنتی بیوتیکای دیگه مقاوم شده باشه، میشه از این آنتی بیوتیک استفاده کرد.

ciprofloxacin Cipro: واسه درمان عفونتای باکتریایی، نوعای جورواجور طاعون و مشکی زخم استفاده می شه.  ( norfloxacin (Noroxin این آنتی بیوتیک زیر شاخه ای از آنتی بیوتیکای( quinolone antibiotics) هستن و واسه درمان عفونتای ویروسی مثل آنفلوآنزا کاربرد داره.

floxacin Floxin: واسه درمان عفونتای باکتریایی پوست، ریه، پروستات و مجاری ادرار (مثانه و کلیه) استفاده میشن.

دوغ رو از یاد ببرین

دوغ هم اثراتی مشابه شیر داشته، پس به کار گیری اونم پیشنهاد نمی‏شه. دکتر صالح پور در مورد مصرف دوغ بر این عقیده س: دوغ شامل کلسیمه که بعضی داروها با اتصال به اون از جذب کلسیم جلوگیری می‏کنن؛ پس کلا آب گزینه بهتری نسبت به بقیه نوشیدنی هاست.

تداخل دارویی رو جدی بگیرین

دکتر شمشیری، داروساز درمورد مصرف دارو همراه با عرقیات گیاهی میگه: درمورد تداخلات عرقیات گیاهی بررسیای کمی انجام شده. با این حال پیشنهاد می شه عرقیات گیاهی با فاصله از دارو خورده شن تا از موارد ناخواسته جلوگیری شه؛ مثلا داروهایی که به عنوان ضدریفلاکس اسید معده هستن نباید با عرق نعناع استفاده شن یا داروهای آرامبخش نباید با عرقیجاتی که اینجور اثری دارن، مصرف شن چون ممکنه اثرات همدیگه رو شدید شدن کنن که معمولا نتیجه خوبی به دنبال نداره.

: این نوشیدنیا همراه دارو خطرناکه

.

منبع : parsnaz.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *