این نوشیدنی برای مردان خطرناک تر است | تغذیه سالم

قدرت باروری مردانی که هر روز نوشابه گازدار می خورن در خطر قرار داره.
نوشابه های گازدار باعث مریضی قلبی در مردان می شه

مصرف نوشابه های گازدار و آب میوه های شیرین شده با شکر از عادات غذایی روزانه هستش که همه گروه های سنی تمایل زیادی به مصرف این نوشیدنیا دارن اما انگار با در نظر گرفتن یافته های تحقیقات جدید، مردان باید در محاسبات خود بازنگری کنن. تحقیقات جدید در آمریکا نشون میده مصرف روزانه 340 میلی لیتر نوشابه و آب میوه های شیرین شده با شکر، آدما مخصوصا مردان رو در برابر دچار شدن به مریضیای قلبی قرار میده.
براساس این تحقیقات، مردانی که روزانه برابر 340 میلی لیتر نوشابه و آب میوه های شیرین شده با شکر مصرف می کنن، 20 برابر بیشتر – در مقایسه با مردانی که اصلاً از این نوشیدنیا مصرف نمی کنن- در برابر دچار شدن به مریضیای قلبی قرار دارن. این تحقیقات از 43000 مرد 40 تا 75 ساله در طول 23 سال به عمل اومد و نشون داد که مصرف همیشگی نوشابه های گازدار درصد تری گلیسرید و پروتئین التهابی (CRP) رو بالا و سطح کلسترول خوب HDL رو که از حملات قلبی جلوگیری می کنه، پایین می آورد و در آخر احتمال دچار شدن به مریضیای قلبی رو زیاد می کنه. این تحقیقات به افراد سالم و مخصوصا بیماران قلبی پیشنهاد کرد که نوشابه های گازدار زیاد مصرف نکنن. براساس این تحقیقات، مصرف این نوشیدنیا به اندازه کم دو بار در هفته یا ماه هیچ خطری واسه سلامتی نداره. تازگیاً هم تحقیقات محققان دانشگاه آدلاید آمریکا نشون داده بود که مصرف نوشابه های گازدار خطر دچار شدن به آسم، انسداد ریوی طولانی و پوکی استخون رو زیاد می کنه.

نوشابه های گازدار قدرت باروری مردان رو کم می کنه
تحقیقات نشون داده قدرت باروری مردانی که هر روز نوشابه گازدار می خورن در خطر قرار داره. در واقع تحقیقات نشون داده مردانی که بیشتر از بقیه نوشابه گازدار می خورن زندگی ناسالم تری هم دارن. این افراد میوه و سبزی کمتری مصرف می کنن و بیشتر به خوردن فست فود علاقه دارن. مدتهاس به اثبات رسیده روش زندگی ناسالم عامل مهم به خطر افتادن سلامت باروری در مردونه.

رابطه مصرف نوشابه و سرطان در مردان
یافته های یه تحقیق 15 ساله نشون میده مردانی که در روز یه نوشیدنی گازدار 300 میلی لیتری مصرف می کنن 40 درصد بیشتر از بقیه در خطر دچار شدن به سرطان پروستات قرار می گیرن. نکته نگران کننده اینه که این خطر در مورد مریضی که در مرحله اول باشه و به واسطه آزمایشای خون تشخیص داده شده کاربرد نداره بلکه سرطانایی رو هدف میگیره که به اندازه ای پیشرفته ان که علائم رو نشون میدن. این از اهمیت زیادی برخورداره چون که احتمال خطرناک بودن اشکال سرطان پروستات که به سرعت رشد می کنه بیشتره.
یافته های این تحقیق در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده و اولین تحقیقی نیس که خوردن نوشیدنیای گازدار شکر دار رو تهدیدی واسه سلامت عمومی می دونه. تحقیقات قبلی مصرف این نوشیدنیا رو به حمله های قلبی، دیابت، زیاد شدن وزن، استخونای شکننده، سرطان پانکراس، ضعف ماهیچه ای و خطرات بالقوه فلج شدن نسبت دادن.
محققان سوئدی که این تحقیق رو انجام دادن اعلام داشتن که قبل از پایانی کردن این یافته های باید تحقیقات بیشتری انجام شه اما الان هم دلایل زیادی واسه قطع مصرف این نوشیدنیا هست. اونا واسه انجام این تحقیقات وضعیت سلامتی بیشتر از 8 هزار مرد 37 تا 45 ساله رو واسه یه دوره 15 ساله بررسی کردن؛ مردانی که در شروع این تحقیق در وضعیت سلامتی مناسبی بودن، درباره چگونگی خوردن و نوشیدن خود مورد سۆال قرار گرفتن. تا آخر دوره این تحقیق اونا عادات روزانه مردانی رو که سرطان پروستات داشتن مورد مقایسه قرار دادن و مشخص شده که بین مصرف نوشیدنیای گازدار شکردار و این مریضی ارتباطی هست.
کارشناسان دانشگاه لاند هم اینکه به این نتیجه رسیدن که آدمایی که دارای رژیم غذایی پر از کربوهیدرات هستن با افزایش خطر دچار شدن به شکلای جور واجور ناچیز تر سرطان پروستات روبرو هستن. در این تحقیقات هیچ ارتباطی میان آب میوه، نوشیدنیای رژیمی و مصرف قهوه و چای و شکر با این مریضی مشاهده نشده.

استخون مردان با نوشابه بیشتر پوک می شه
آدمایی که روزانه یه لیوان نوشابه مشکی مصرف می کنن، بعد از 35 سالگی اندازه بروز پوکی استخون در اونا زیاد می شه؛ طوری که خطر دچار شدن به این آسیب در زنان 3 برابر و در مردان به اندازه 5 برابر بیشتر می شه.

منبع : فارس – باشگاه خبرنگاران – مهر – ایسنا

جمع آوری سلامت اکاایران

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *