این نوشیدنی اعصاب شما را آرام میکند | بیماری

: اعصاب و روانتان رو آروم بخشید

مجله مراحم؛ اینکه تا اعصابتان بهم می ریزه به سراغ کیف قرصا رفته و چند قرص آرامبخش رو هم زمان می خورید ، اصلا کار درست و مطلوبی به نظر نمی رسه. همیشه واسه هر مشکلی راه حل بهتری هم هست. با ما همراه باشین.

از غذاها و نوشیدنیای قاره آسیا، به خصوص شرق آسیا، همیشه به عنوان غذاها یا نوشیدنیایی یاد می شه که رمز و رازی با خود دارن. اونا به روشای خاصی جفت و جور می شدن و مصرفشون نه فقط آسیب ای به دنبال نداشته، بلکه بر سلامت و نشاط می اضافه…

یکی از نوشیدنیای این سرزمین چاییه که در روند جفت و جور اون از یه جور قارچ استفاده می شه. منشاء اولیه این قارچ خوب مشخص نیس و کسی به درستی نمی دونه اول در چین یافت شده یا در کره، ژاپن یا روسیه. فقط مشخصه که بیشتر از ۲۰۰۰ ساله آدم این قارچ رو می شناسه و ازش استفاده می کنه.گیاه شناس معروفی به نام «پاستور وایدینگر» در کتاب خاطرات خود از سفر به منطقه آسیای شرقی آورده: «شربت ترش و شیرینی که در اون هوای گرم به من تعارف می شد، بسیار دلچسب و گوارا بود. شدیدا تحت تاثیر اون قرار گرفته بودم. بعد از نوشیدن این شربت، علاوه بر رفع خستگی، به طور غریبی احساس سرحالی می کردم. حس می کردم سوخت وساز بدنم بهتر شده و به آرامش رسیدم. وقتی درباره اون سوال کردم، اونو «کن پوچا» نامیدند. بسیار تعجب کردم. کن پوچا یعنی چایی که از اقیانوس گرفته می شه.» این شربت کم کم، از راه مغولستان و روسیه به اروپا معرفی شد و امروزه یکی از نوشیدنی هاییه که طعم گوارای اون احساس سرحالی رو به آدم القا می کنه. واسه آشنایی بیشتر با کومبوجا یا کومبوچا، با دکتر محمدحسین عزیزی، متخصص صنایع غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت وگو کردیم.

قارچ کومبوجا چه نوع قارچیه؟

قارچ کومبوجا یا قارچ منچوری مثل قارچای معمولی نیس بلکه اجتماعی از چند مخمر و باکتریه که اونو واسه رشد در چای قرار میدن. قارچ قرار گرفته در چای در طول زمان موادی به نام «اسید گلورونیک» از خود آزاد می کنه. محققان می گن اسید گلورونیک همراه عوامل دیگری که در چای آزاد می شه، در جلوگیری از سکته های مغزی، کاهش سلولای سرطانی، کاهش احتمال دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی، سخت شدن رگا یا تصلب شرایین، رفع خستگی، تنبلی روده ها، نقرس، ام اس، روماتیسم، همورویید، دیابت، ریزش مو، چین و چروک پوست، آرتروز و درگیری مفاصل شامل شکلای جور واجور کمردرد، پادرد، سردرد، تنظیم کننده کار اندامای داخلی به خصوص کبد و کاهش مشکلات به وجود اومده به وسیله افزایش سن موثره.

با اینکه کومبوجا فواید و قدمت طولانی داره، به چه دلیل در ایران زیاد شناخته شده نیس؟

چند سالیه در مورد این قارچ در ایران هم صحبتایی می شه و من در بعضی از جاها قارچ و نوشیدنی دست ساز اونو هم دیده ام. این نوشیدنی یه مدت در رسانه ها مورد توجه قرار گرفت اما پس از اون به فراموشی سپرده شد. الان دوباره از این چای و فوایدی که داره، می گن.

به جز قرار دادن در چای، از کومبوجا استفاده دیگری می شه؟

نه، فقط اونو در چای قرار میدن و بعد به عنوان یه نوشیدنی مصرف می کنن. البته خود قارچ خوراکی نیس و پس از آماده سازی چای از اون خارج می شه.

چای کومبوجا چیجوری جفت و جور می شه؟

واسه جفت و جور خونگی چای کومبوجا ۳ لیتر آب رو در ظرفی میجوشونن و یه فنجون شکر رو هنگام جوشیدن به اون اضافه می کنن تا شکر به طور کامل در اون حل شه. ظرف رو از روی حرارت برمی دارن و یه قاشق غذاخوری چای خشک معمولی به اون اضافه می کنن و اجازه میدن ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به طور کامل دم بکشه و رنگ بده. وقتی چای دم کشید و کمی خنک شد، اونو صاف می کنن. تا اینجا همون چای شیرین خودمونه. بعد قارچ کومبوجا که باید روشن، شفاف، تمیز و یه دست باشه، داخل اون قرار میدن و روی ظرف رو با پارچه ای می پوشونن تا گرد و خاک یا حشره ای داخل ظرف نشه و فقط هوا جریان داشته باشه. بهتره ظرفی که استفاده می شه، دهن گشاد و کم عمق باشه. ظرف رو به مدت ۷ روز در مکان تاریکی با دمایی حدود ۲۰ تا ۲۴ درجه قرار میدن. اگه درجه گرما محیط رعایت نشه یا نور به اون برسه، قارچ کپک می زنه و غیرقابل مصرف می شه. طی این ۷ روز، قارچ جدیدی زیر قارچ اولیه تولید می شه که میشه از اون در جفت و جور دوباره نوشیدنی کومبوجا استفاده کرد. در این زمونه که میشه فهمید چای کومبوجا آماده شده. بعد چای تخمیر شده با قارچ رو از صافی عبور میدن و در ظرف شیشه ای می ریزن و در یخچال نگهداری می کنن. از این نوشیدنی میشه قبل از هر وعده غذایی استفاده کرد و از فواید اون سود برد. البته الان چای آماده کومبوجا به صورت صنعتی در بطریای آماده در بازار ایران هم عرضه می شه و افراد می تونن اونو به صورت آماده جفت و جور کنن.

طعم این نوشیدنی چیجوریه؟

مزه ترش و شیرین و به دلیل تخمیرهای جور واجور الکلی، استیکی و لاکتیکی که در اون انجام شده، طعم و مزه خاصی داره. البته چای کومبوجای صنعتی به دلیل تنظیماتی که روی طعم و مزه اون انجام می شه و اضافه کردن اسانسای جور واجور، خوشمزه تره ضمن اینکه چون تولیدات صنعتی تحتِ کنترل هستن، از نظر مقدار قارچا و خطر کپک زدگی مورد اطمینان ترن.

زیاده روی در مصرف این چای می تونه مشکل ساز باشه؟

تا حالا مطلب خاصی در مورد زیانای این چای نشنیده ام و تابه حال مورد خاصی گزارش نشده اما بهتره در مصرف اون زیاده روی نشه چون مصرف بیشتر از اندازه هر ماده غذایی ای هر چند به درد بخور، پیشنهاد نمی شه.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *