این نوشیدنی‌ها: مرهمی برای معده | تغذیه سالم

این نوشیدنیا: مرهمی واسه معده

بر خلاف بعضی از نوشیدنیا که معده رو به زحمت میندازن نوشیدنیای دیگری هم هستن که به کمک این بخش حیاتی میان. با ما همراه باشین تا با نوشیدنیای دوستدار معده آشنا شید.

دل درد، حالت تهوع، نفخ، درد معده و چیزای دیگه ای به جز اینا. اگه با هضم غذا و معده تون مشکل دارین مطمئنا راه های زیادی رو رفته اید تا درمانی پیدا کنین. باید بدونین که بر خلاف بعضی از نوشیدنیا که معده رو به زحمت میندازن نوشیدنیای دیگری هم هستن که به کمک این بخش حیاتی میان. با ما همراه باشین تا با نوشیدنیای دوستدار معده آشنا شید.

آب سبزیجات واسه هضم بهتر چربیا

آب سبزیجات شامل مواد معدنی زیادی مانند پتاسیم، منیزیم و کلسیم و آب هستن و به خاطر همین هم می تونن بدن رو از زیر فشار اثرات منفی غذاهای چرب و اسیدی مانند گوشتای چرب، سوسیس و کالباسا و چیزای دیگه ای به جز اینا در آورد. آب موجود در این نوشیدنیا هم واسه هضم راحت تر غذا لازمه.

بهترین نوشیدنی ها واسه هضم بهتر چربیا آب هویج، آب کلم، آب خیار یا آب تربه. غذاهای خیلی چرب و سنگین باعث تحریک و آسیب پذیری مخاط دستگاه گوارش می شن. آب هویج یا آب کلم مرهمی بر این مخاط هستن. هم اینکه می تونین روی آب خیار حساب کنین به خاطر اینکه یه نوشیدنی ادرارآور فوق العاده س. باید بدونین که آب هم واسه کبد و کارکرد صفرا خیلی خوبه.

اندازه مصرف

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اسید بیشتر از اندازه در بدن باعث دل درد و بوی بد دهن می شه.

جوشونده نعنا، شاه پسند یا مرزنگوش واسه رفع نفخ معده

جوشونده نعنا فلفلی پر از اسید فنولیک و فلاوونوئیدها هستش که به رفع اسپاسم معروفیت دارن. این جوشونده باعث هضم راحت غذا شده و نفخ معده رو نابود می کنه و تحریک پذیری روده ها رو آرامش میده. جوشونده شاه پسند پر از فلاوونوئیدها و اسید فنول هستن که گرفتگی عضلات و دردهای گوارشی رو نابود می کنه. در آخر این که جوشونده مرزنگوش هم شامل مولکول هاییه که باعث هضم بهتر غذا شده و دفع گاز معده رو راحت تر می کنه.

اندازه مصرف

1 فنجون بعد از هر وعده غذایی به مدت 3 تا 4 روز. (اگه از گیاهان کیسه ای استفاده می کنین یه کیسه از واسه هر فنجون آب جوش و یا 3 قاشق چای خوری از این گیاهان واسه یه فنجون آب جوش).

 

یه فنجون چای سبز واسه دفع سموم بدن

چای سبز واسه دفع توکسینا یا همون سموم بدن فوق العاده س به خاطر اینکه ادرارآوره و باعث دفع سموم بدن از کلیه ها می شه. اینطوری هم با احتباس آب (جمع شدن آب در بافتای بدن) مقابله کرده و هم سموم بدن (که به دلیل مصرف زیاد پروتئین انباشته می شن) رو از بدن خارج می کنه.

اندازه مصرف

یه فنجون بعد از هر وعده غذایی به مدت یه هفته. حواستون باشه چایای دیگه مانند چای مشکی حالت اسیدی دارن و می تونن باعث افزایش اسید معده شن که واسه معده های حساس مناسب نیس. افزایش اسید معده هم باعث مشکلاتی مانند نفخ، هضم بد غذا، حالت تهوع و سوزش و ریفلاکس معده می شه. پس اگه معده حساسی دارین از نوشیدن چای مشکی داغ به خصوص بدون این دست اون دست کردن بعد از غذا دوری کنین.

 

آب گازدار واسه مقابله با سنگینی معده

غذاهای چرب و سنگین شیره اسیدی معده رو بیشتر می کنن که باعث معده درد می شه. بی کربنات موجود در آبای معدنی گازدار این حالت اسیدی بیشتر از اندازه رو خنثی می کنن و احساس سنگینی معده رو کاهش میدن.

اندازه مصرف

بعد از اینکه یه غذای خیلی سنگین و چرب وچیلی میل کردین می تونین 3 فنجون (در فواصل جور واجور) آب گازدار بخورین. اگه اندازه سدیم آب زیاد باشه دو لیوان از اونم کافیه.

حواستون باشه آبایی که سدیم زیادی دارن واسه همه به خصوص آدمایی که مشکل فشارخون دارن و یا اینکه مجبورند نمک رو از برنامه غذایی شون حذف کنن خوب نیس. اگه جزو این افراد هستین بهتره قبل از مصرف با پزشکتون مشورت کنین.

بهترین نوشیدنیا واسه هضم بهتر چربیا آب هویج، آب کلم، آب خیار یا

آب تربه. غذاهای خیلی چرب و سنگین باعث تحریک و آسیب پذیری مخاط

دستگاه گوارش می شن. آب هویج یا آب کلم مرهمی بر این مخاط هستن

یه لیوان کولا واسه مقابله با حالت تهوع

نوشیدن کمی کولا باعث هضم راحت تر بعضی از غذاها می شه و با اسهال مقابله می کنه. البته حواستون باشه نباید زیاده روی کنین چون اندازه زیاد اون برعکس عمل کرده و مانع از ترشح یه آنزیم گوارشی به نام «پپسین» می شه. وقتی که غذا وارد معده می شه این آنزیم ترشح می شه تا غذا هضم شه. آنزیم پپسین وظیفه داره پروتئین موجود در مواد غذایی مصرف شده رو هضم کنه. نبود این آنزیم هم به مشکلات گوارشی مانند نفخ و حتی اسهال منجر می شه.

اندازه مصرف

اگه دچار حالت تهوع یا معده درد شدین بعد از غذا یه لیوان کولا بخورین. اگه نگران تناسب اندامتون هستین از شکلای جور واجور لایت یا رژیمی این نوشیدنیا استفاده کنین.

 

واسه هضم بهتر غذا اینا رو بخورین

* نوشیدنیای الکلی اسیدی هستن و باعث دل درد و درد معده می شن. 

* قهوه و چای مشکی باعث اسیدی شدن فضای معده می شن. به خاطر همین با وجود تموم خواصی که این دو نوشیدنی گرم دارن اما پیشنهاد می شه اگه دستگاه گوارش حساسی دارین در نوشیدن اونا زیاده روی نکنین.

* بین غذا نوشیدنیای تگری نخورین. سرما باعث انقباض عضله ای می شه که معده رو از اثنی عشر جدا می کنه به خاطر همین هم عبور غذاهای هضم شده با معطلی مواجه می شه. در نتیجه احساس سنگینی معده می کنین.

 

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *