این نورها سرطان زا هستند | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, 08 اردیبهشت 1397 15:19

مطالعه انجام شده به وسیله محققان انگلیسی نشون میده، قرار گرفتن در برابر نور آبی پخش شده از لامپ ال ای دی (LED)، صفحه نمایش گوشی موبایل و تبلت می تونه خطر دچار شدن به سرطان پستون یا پروستات رو زیاد کنه. 

به گزارش ایسنا، «سیناپرس» در ادامه نوشت: در این مطالعه، قرار گرفتن در برابر نورهای مصنوعی پخش شده از لامپ ال ای دی (LED) موقع شب روی ۲ هزار مریض گرفتار به سرطان پستون یا پروستات با ۲ هزار فرد در گروه کنترل بررسی شد.

 

اندازه قرار گرفتن در برابر این نورها در فضای خارج از منزل، مانند نور چراغ خیابون با به کار گیری تصاویر ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)، و نورهای داخلی با به کار گیری پرسشنامه های خوداظهاری افراد، مورد امتحان قرار گرفت.

 

محققان به این نتیجه رسیدن، آدمایی که در طول شب در برابر سطوح بالای نورهای آبی خارج از منزل قرار می گیرن – در مقایسه با آدمایی که کمتر در برابر این نورها قرار می گیرن – با خطر ۱.۵ برابری دچار شدن به سرطان پستون و خطر ۲ برابر سرطان پروستات مواجه هستن. هم اینکه مردانی که در برابر سطوح بالای نورهای مصنوعی خارج از منزل قرار می گیرن، با خطر ۲.۸ برابری دچار شدن به سرطان پروستات مواجه هستن.

 

در عین حال، دلایلی از خطر دچار شدن به سرطان پروستات یا پستون در اثر قرار گرفتن در برابر بقیه نورهای مصنوعی خارج از منزل، از جمله قرمز و سبز در طیف مرئی به دست نیومد.

 

نور آبی طول موج کوتاهتری نسبت به بقیه نورها در طیف مرئی داره و این بدون معناست که این نور از انرژی بیشتری نسبت به بقیه نورهای مرئی برخورداره. قرار گرفتن در برابر نور آبی ترشح ملاتونین در مغز رو کم می کنه.

 

ملاتونین هورمونیه که به تنظیم ریتم روزانه در بدن کمک می کنه و نقش مهمی در حفظ هماهنگی ساعتای درون سلولای بدن اجرا می کنه؛ مشکل در کارکرد ساعتای سلولی، با افزایش خطر دچار شدن به سرطان همراه س.

 

نور آبی از صفحه نمایش تبلت و تلفنای همراه هوشمند هم پخش میشه؛ اما در این مطالعه به طور خاص نور آبی پخش شده از لامپ ال ای دی (LED) خیابون بررسی شد. به گفته محققان، شاید کارکرد مشابهی در گوشی موبایل، تبلت و لامپ ال ای دی داخل منزل هم هست که به بررسی و تحقیقات بیشتر نیاز داره.

 

الخاندور سانچز د میگوئل (Alejandro Sánchez de Miguel)، محقق موسسه محیط زیست و پایدار در دانشگاه اکستر (انگلیس) و نویسنده ارشد این مطالعه تأکید کرد: این اولین مطالعه ایه که به طور خاص، قرار گرفتن در برابر سطوح جور واجور نور آبی رو بررسی کرد. واسه اولین بار تونستیم مستقیما، رنگ رو در رزولوشن بالاتر مشاهده کرده و اثر اونو روی افراد مورد بررسی بذاریم.

 

میگوئل اضافه کرد: فضانوردان موجود در ایستگاه فضایی قادر به مشاهده دقیق رنگا هستن، به خاطر همین در این مطالعه، از تصاویر جفت و جور شده از ISS استفاده کردیم.

 

یافته های این مطالعه در مجله Environmental Health Perspectives منتشر شد.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *