این نشانه‌ها یعنی خطر… | ترک اعتیاد

 این نشونه ها یعنی خطر…
جای تاسف داره اما براساس پژوهشی که حدود ۲ سال پیش انجام شده، تقریبا نصف خونواده ها تا ۵ سال از اعتیاد اعضایشان بی خبرند.
این آمار درخصوص اعضای کم سن و سال خونواده هم صادقه و چه بسا اونا به واسطه عضویت در گروه همسالانی که مواد مخدر مصرف می کنن، آسون تر مخفی کاری کنن و حتی مصرف مواد مخدر رو بیشتر از ۵ سال مخفی کنن. واسه همینه که ما بعضی علائم اعتیاد در نوجوانان و جوانان رو واسه شما ذکر می کنیم اما یادتون باشه که این علائم همیشه به معنی اعتیاد نیستن و بعضی وقتا ممکنه دلیل دیگری داشته باشن:

فرزندان معتاد، احترام پدر و مادرشون رو می شکنن. این بی احترامی معمولا در وقتی اتفاق میفته که اونا پول می خوان و والدین حاضر نیستن خرج مواد مخدر رو در اختیارشون بذارن؛ بعضی وقتا هم دلیل بی حرمتی شون اینه که والدین بر ترک اعتیاد اونا اصرار دارن اما اونا در مرحله کتمان اعتیاد هستن و واسه نفی اش حاضرن به بقیه پرخاش کنن.

– گم شدن وسایل خونه و پول هم هشداری به پدر و مادرها درباره احتمال اعتیاد فرزندان شونه.
– تغییرات خلقی معتادان زیاد می شه. گوشه گیری، انزواطلبی، خشونت، بی حوصلگی، بی علاقگی به شرکت در جمعای خانوادگی از جمله این تغییرات هستن. در ادامه این تغییرات رفتاری ممکنه معتاد بخواد فضای اتاقش رو دلگیر و تاریک کنه یا گرایشی خاص به موسیقیایی با جازهای تند پیدا کنه.

-پیدا کردن قطره چشمی واسه رفع قرمزی چشم، قاشق گرما دیده، فندک اتمی، آلومینیوم، سیگارهای دست پیچ، سنجاق قفلی گرما دیده و باز شده، لامپ خالی و لوله خودکار، پایپ، سرنگ، داروهای اعصاب و روان و مسکن از جمله وسایلی هستن که باید شما رو به فکر بندازن کاربردشان در اتاق بچه شما چیه؟!

– بچه معتاد، بی نظم می شه و اگه هنوز مدرسه رو باشه، بی نظمی اون با چرتای تکراری سر کلاس درس، دیر رسیدن به مدرسه و غیبتای غیرموجه رو می شه. برنامه خواب معتاد هم نامنظمه مثلا ممکنه شبا تا صبح بیدار باشه و روزا بخوابه. این بی نظمی از یه طرف به دلیل وجود خاص اعتیاده که حوصله معتاد رو واسه رعایت نظم و ترتیب میگیره و از طرف دیگه، تظاهری از میل خاص اون به قانون شکنی و توهین به قوانین اجتماعیه که در بیشتر معتادان دیده می شه.

– پول تو جیبی بچه معتاد، بی حساب و کتاب خرج می شه. اگه از اون سوال کنین پول توجیبی اش رو خرج چه کاری کرده جوابای سربالا یا غیر منطقی میده اما بازم از شما می خواد پول توجیبی اش رو بیشتر کنین.

 

کاهش وزن بی دلیل نشونه خوبی نیس. شاید بچه شما ورزشکار باشه و کاهش وزن شدیدش رو به ورزش ربط بده اما ورزشکار بودن دلیل محفوظ موندن بچتون از اعتیاد نیس. باشگاه های ورزشی، از جمله مکانایی هستن که فروشندگان مواد مخدر حتما به اونا سر میزنن. پس اگه بچتون اهل باشگاه رفتنه اما به نظر شما تغییرات وزنش غیر عادیه، حق دارین به شکل نامحسوسی کنترلش کنین.

منبع : jamejamonline.ir

جمع آوری سلامت اکاایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *